logotyp
Login


Červen každým rokem – Neustadt 21.–23.6. 2014

Neustadt hrad 2014

Červen každým rokem – tradiční termín mezinárodního setkání historiků potápění v německém Neustadtu a letos již osmého v pořadí.

 

Pro řadu členů Společnosti historie potápění ČR je každoročně blížící se měsíc červen spojen s narůstáním adrenalinu v krvi a těšením se na další mezinárodní setkání historiků a zájemců o historii potápění a zejména sběratelů  historických  potápěčských artefaktů.

Začátkem února poslal Franz Rothbrust první informace včetně termínu konání, které přeposíláme s českým komentářem všem členům HDS CZ a tážeme se, kdo chce být účastníkem. Podle počtu účastníků pak zajišťujeme nocleh, který byl letos v kapacitně větší ubytovně v Hasslochu a tudíž se bez problémů všichni zájemci ubytovali.

Den „D“ je tentokrát v sobotu 21.6. a jednotlivá auta plná účastníků vyrážejí směrem na Neustadt. Odpoledne dorážíme na místo ubytování a poté jedeme do Neustadtu na setkání s ostatními účastníky a na přednášky, které se tentokrát konaly v sále hotelu „Palatina“. Letošní program přednášek byl opět velmi zajímavý:

První přednáška Dietera Harfsta ukazovala jeho celoživotní povolání přilbového potápěče s řadou zajímavých příběhů a zážitků, jež přitom zažil. Jens Hoener přednášel o kyslíkových dýchacích přístrojích s uzavřeným okruhem (rebreathers) používaných v ozbrojených pozemních a námořních silách BRD a to se zaměřením na jejich výrobce Draeger a Medi. Velmi pečlivě popsal různá konstrukční uspořádání a vše předvedl na skutečných přístrojích. Následovala přednáška Bjǿrna W. Kahrse, ve které prezentoval stručnou historii potápění v Norsku, jež pro nás znamenala spoustu nových informací a poznatků. Nejvíce bylo pro nás zajímavé vyprávění o potápěčských zvonech, které byly v Norsku používány již od 17. století. Přednáškový cyklus vyvrcholil prezentací velmi erudovaného historika potápění Petera Dicka z Anglie, který měl zajímavou přednášku o úspěších anglických vědců a konstruktérů v oblasti potápěčské techniky ve druhé polovině 17. století a to pánů Boyleho, Hooka a Halleyho. Ve své mimořádně zajímavé přednášce dokumentoval jejich úspěchy v návrzích konstrukcí potápěčských zvonů a velkou pozornost věnoval panu Robertu Hookeovi, který podle nově objevených dokumentů ve svých pracích překonával daleko známější kolegy Boyleho a Halleyho a ve svých skicách a zápiscích zachytil principy potápěčského přístroje blízkého konstrukci „aqualungu“. Následovala pauza spojená s večeří a poté byly ještě promítnuty dva krátké filmy  „Stone Fischer“ a „The Diver“. Poté již následovala  volná zábava a zejména se mezi sebou vítali ti parťáci, kteří si již před zájezdem mezi sebou domluvili  vzájemné aktivity spojené zejména s výměnou a předáváním různých potápěčských artefaktů a literatury.

V neděli  dopoledne se všichni účastníci sešli na březích jezera Marx, kde již místní potápěči připravili velké stany a stoly na umístění exponátů ze svých sbírek a pro potápěčskou techniku a literaturu na prodej či výměnu. Řada dalších účastníků prezentovala své funkční potápěčské přístroje a tak jsme mohli shlédnout potápění se skafandrem  DM-40 a s řadou historických přístrojů vybavených dvouhadicovými a jednohadicovými plicními automatikami.

Mezi ukázkami sbírkových exponátů nepochybně velkou pozornost sklízela kolekce jednohadicových plicních automatik Michaela Kalba vyráběných firmami  Scubapro, Healthways a Sportsways v USA. Všechny exempláře měl přehledně uloženy ve speciálních skříňkách, které umožňovaly prohlídku automatik ze všech stran. Celkem má Michael již 50 ks I. stupňů a 60 ks II. stupňů těchto automatik a jde zřejmě o nejúplnější kolekci těchto výrobků. Dále zde zaujala pozornost replika přilby a přístroje firmy Franz Clouth z roku 1894, jež byla vyráběna touto firmou podle licence  francouzské firmy Rouquayrol – Denayrouze. Tuto repliku včetně další repliky podvodní svítilny od téže firmy zde předvedl David Dekker z Holandska, v jehož dílnách byly tyto exponáty vyrobeny. Velmi přitažlivou byla minikolekce tří přileb Pierre Meiera z Francie, který prezentoval unikátní přilbu Siebe Gorman z roku 1920 s čelním sklem vyklápěným na pantu, francouzskou přilbu firmy Charles Petit z Paříže se zámkovým mechanismem fixace přilby na náplecníku a konečně brazilskou přilbu vyráběnou firmou Person v Sao Paolo.

Samozřejmě zde bylo plno dalších zajímavostí a opět jsme viděli další historickou techniku poprvé na vlastní oči, takže bylo zase co fotografovat. Vedle těchto expozic zde opět probíhaly nákupy, prodeje a výměny staré potápěčské techniky mezi  řadou sběratelů a ani naši nepřišli zkrátka, takže řada z nás si odnášela do aut svoje nově nabyvší „miláčky“. Zde jsme samozřejmě přispěli ke všeobecné spokojenosti naším a dle řady přítomných již „pěkným a tradičním Czech beer-pubem“ s nejlepším českým pivem, které u přítomných znalců vykouzlilo úsměv na jejich tvářích.

Po návratu na hotel a krátkém odpočinku jsme se přesunuli  do restaurace „Schloss Deidesheim“, kde jsme si užili společné posezení  na venkovní části restaurace. Zde bylo příjemné posezení, prima atmosféra a povídání mezi všemi účastníky a samozřejmě také dobré jídlo a pití, což nepochybně výborně dotvářelo pohodový finální večer.

Pondělí již patřilo odjezdům domů, avšak část účastníků ještě využila nabídky prohlídky historických částí Neustadtu s mnoha historickými budovami a krásně restaurovaným hradem, který dnes slouží zejména jako místo každoročně pořádaných hudebních festivalů.

Během cesty domů jsme již přemítali, co nového a úžasného uvidíme při příštím setkání v Neustadtu 2015.

                                                                                                                                                Oldřich Lukš

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009 / 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign