7. Mezinárodní setkání společností pro historii potápění Neustadt an der Weinstrasse 2013
06.11. 2013Také letos obdržela naše HDS CZ pozvání na mezinárodní setkání příznivců historie potápění 15. – 16. června 2013, zajištěné a organizačně výtečně připravené německou HDS v čele s Franzem Rothbrustem. Této rok od roku populárnější akce se účastnili příznivci historie potápění z mnoha zemí. Němci, Holanďané, Norové, Angličané, Španělé, Italové, Brazilci, Poláci, Švýcaři a Češi. Česká výprava byla co do počtu druhá nejpočetnější. Účastníci naší výpravy, Jiří Trpík, Oldřich Lukš, Jaroslav Knotek, Dušan Šuráni, Miroslav Lukáš, Jan Matoušek, František Svoboda, Jindřich Kadečka, Zdena a Thomas Vendura, Jaroslav Klepal, se vypravili do Neustadtu již potřetí.
Celé setkání začalo v sobotu dopoledne návštěvou u firmy Lenhardt a Wagner GmbH v městečku Hüttenfeld. Jde o druhého největšího výrobce kompresorů v Německu, přičemž asi třetina produkce je určena pro dýchací plyny. V továrně se nás ujal majitel firmy pan Wagner, sám potápěč a sběratel potápěčské techniky. Seznámil nás s historií firmy a provedl nás továrnou. Asi není nutné zmiňovat téměř sterilní prostředí při výrobě, montáži, skladování a expedici kompresorů. Stejně dokonalé výrobní procesy a organizaci práce jsme již viděli loni u výrobce přetlakových komor firmy Haux. Pro nás byla zajímavá informace o kooperaci zdejší firmy s českým výrobcem kompresorů Astra Schiffauerem. Součástí továrny je také expozice historické potápěčské výstroje – vlastní sbírka pana Wagnera. Pan Wagner také povolil fotografování provozu i expozice a nabídl přebytky této sbírky návštěvníkům. Po skončení exkurze jsme přejeli do Neustadtu a ubytovali jsme se v penzionu Filipi, který opět předem zajistil Tomáš Vendura. Sobotní program poté pokračoval v odpoledních hodinách v restauraci Königsbacher Winzerstuben přednáškami. Přednáška Franka Werthweina se týkala poválečných konstrukcí a výroby klasických dvouhadicových regulátorů a dýchacích přístrojů v obou částech tehdejšího rozděleného Německa. Jan de Groot z Holandska hovořil o rozvoji a nejstarším používání klasických skafandrů v Anglii a v Holandsku, dle dobových záznamů a historické dokumentace. Zaslouženou pozornost získala přednáška Oldy Lukše o sbírkách Národního technického muzea v Praze, kde se nachází patrně jediná dochovaná potápěčská přilba německé firmy Franz Clouth z roku 1894 a sbírce potápěčské techniky naší společnosti. Všechny přednášky byly doplněny videoprojekcí. Na závěr sobotního večera došlo na prezentaci a ochutnávku francouzského vína, kterou stylově připravil významný francouzský sběratel potápěčské techniky a předseda francouzské historické společnosti Jean Grepinet.
Setkání pokračovalo v neděli ráno již tradičně odjezdem účastníků od hotelu Panorama k jezeru Marxweiher bei Altrip na potápěčskou burzu spojenou s potápěním s historickými přístroji.Na břehu připravené stoly se okamžitě začaly plnit nabízenou potápěčskou veteší všeho druhu. Automatiky, přístroje, hloubkoměry, přilby, ploutve, fotoaparáty, masky, vesty, obleky, knihy, kompasy, prospekty a mnoho dalších věcí. To vše se kupovalo, prodávalo a vyměňovalo. Také mnozí z naši výpravy si udělali radost a získali zcela jistě nezbytné kusy do svých sbírek. Přihlížející veřejnost jenom nevěřícně kroutila hlavami, co všechno je předmětem sběratelského zájmu. K dobré pohodě kromě pěkného počasí, posloužil i námi přivezený soudek piva Svijany a dobré francouzské víno Jeana Grepineta. Po skončení burzy se někteří hosté ze vzdálenějších míst vydali na cestu domů. Ostatní se večer sešli, tak jako loni, na večeři v restauraci Schloss Didesheim. Tím bylo setkání 2013 oficiálně ukončeno.
Naše výprava pokračovala soukromým programem v pondělí. Již loni jsme z časových důvodů museli vynechat dopravní muzeum v Sinsnheimu. Tento rok jsme si nenechali příležitost ujít. Muzeum představuje civilní a vojenskou dopravní techniku všeho druhu. Obrovské haly a volné prostory jsou plné restaurovaných exponátů – letadel, automobilů, motocyklů, lokomotiv, zemědělských strojů, obrněné vojenské techniky. To vše doplněno figurínami v dobových kostýmech nebo uniformách. Člověk se neubrání smutného srovnání s naším Národním technickým muzeem.
Závěrem lze říci, že tyto setkání, kterých jsme se již třikrát zúčastnili, jsou každoročně rozsáhlejší jak co do počtu účastníků, tak i svojí náplní . Také návštěvy firem, které produkují techniku pro potápěče, osobní setkání s lidmi stejného zaměření, výměna informací i získávání sbírkových předmětů nás v mnohém obohacují a inspirují v naší činnosti.
Jaroslav Klepal
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz