Login


Letos v Neustadtu již popáté (20.–21.6.2015)

21.08. 2015

Stalo se již tradicí, že v březnu každého roku vyhlížíme první informaci Franze Rothbrusta o setkání historiků potápění v polovině června v centru vinařského kraje, v krásném městečku Neustadt am Weinstrasse. A brzy jsme se dočkali – pozvánka na setkání ve dnech 20. a 21. června nám poskytla první informace – v sobotu odpoledne setkání a přednášky v prostorách hotelu Palatina, v neděli celodenní pobyt u jezera Marx spojený s prezentacemi částí sbírek účastníků setkání, s nabídkou dalšího potápěčského materiálu na výměnu i na prodej/koupi a i potápění s „retro“ potápěčskou technikou. Večer pak přátelské posezení v restauraci „Schloss Deidesheim“ a v pondělí ráno odjezd domů.

Předběžně jsme potvrdili svoji účast a poté pozvánku rozeslali všem členům HDS CZ se žádostí (a s notickou, že jde o naši jubilejní pátou účast), aby se nejpozději do 20. března přihlásili jednateli Oldovi Lukšovi k účasti na zájezdu. Následně jsme Franzovi odeslali seznam účastníků a objednali noclehy v penzionu v Hasslochu. V dalším se upřesňoval program setkání v Neustadtu (zejména přednášky a prezentace) a pořadatelé se na nás rovněž obrátili s prosbou zajistit již tradiční soudek českého piva, jehož konzumace se stala koloritem účastníků u jezera Marx. Ve stanoveném termínu se k cestě do Neustadtu přihlásili tito naši členové: Jarda Knotek, Dušan Šuráni, Mirek Lukáš, Honza Matoušek, Vašek Kučera, Franta Binder, Olda Lukš a dva „nováčci“, kteří se této cesty zúčastnili poprvé – Renda Melichárek a Ludvík Farka (náš další ČechoAustralan v HDS CZ). V Hasslochu se pak k nám přidal náš dlouholetý kamarád z Polska Wiesek Wachowski, který tentokrát cestoval letadlem s Karinou Kowalskou a její asistentkou.

Začátkem května jsme obdrželi předpokládaný program a bylo na co se těšit: Peter Dick (UK) přislíbil přednášku o potápění v Severním moři na přelomu 70. a 80. let minulého století, včetně nasazení miniponorky, Karina Kowalska (PL) se svou asistentkou Justynou Wasiak (PL) přednášku o Karl Heinrich Klingertovi a jeho skafandru z počátku 18. století a konečně Roger Ruiegger (DE) přednášku o potápěčských hodinkách. Závěrem pak měly být promítnuty dva krátké filmy – jeden od Jardy Knotka o práci jeho firmy na přehradě Derbendikhan v Iráku a druhý „Naturgeschichten“ od Dr. Kurta Schaefera. Bylo tedy se na co těšit a v sobotu  ráno jsme ve třech autech vyrazili směr Neustadt. Všichni jsme jeli do Hasslochu, kde jsme měli zajištěné ubytování. Zde jsme po krátkém čekání spaní recepční vyřídili všechny formality, rozebrali přidělené pokoje a dohodli časy na snídani.

Po krátkém odpočinku jsme vyrazili restaurantu Palatina, kde jsme se potkali s ostatními účastníky letošního setkání a vítání bylo hlavně s těmi, kteří byli u nás na návštěvě loni začátkem října v Praze a pak také s přáteli již z dřívějších setkání. Hned jsme si objednali kýžené pití a pak již Franz Rothbrust zahájil letošní jednání. Uvítal v úvodu představitele jednotlivých skupin z různých zemí, pak přivítal nováčky, kteří zde byli poprvé (od nás Ludvík Farka a Renda Melichárek), pak pozdravil účastníky z nejvzdálenějších zemí (od nás Ludvík Farka z Austrálie) a též všechny zbývající účastníky. Počet účastníků/zemí se každoročně zvětšuje a letos zde byli zástupci Brazílie, Francie, Řecka, Velké Británie, Holandska, Norska, Polska, Švýcarska, Španělska, České republiky, Venzuely a Německa. Já jsem pak z pověření výboru naší HDS CZ předal medaile HDS CZ Franz Rothbrustovi a Jean Grepinetovi. Poté začal s první prezentací Peter Dick, jenž byl pak následován ostatními přednášejícími dle výše uvedeného programu.

V neděli ráno jsme po snídani neprodleně vyrazili k jezeru Marx, neboť jsme se hlavně těšili na unikáty a zajímavosti ze sbírek účastníků a také na vše možné z potápěčské techniky a literatury, která zde byla ke koupi či na výměnu. Od nás své ukázky ze sbírky předvedli Jarda Knotek s několika přilbami a Olda Lukš s několika variantami plicních automatik AV-1 a AV-2. Pro všechny však velkým trhákem byla přední polopřilba typu „Le groin – prasečí rypák“ původní verze potápěčského přístroje francouzské firmy Rouquyaol-Denayrouze ze 60. let 19. století a zhruba o desítku let mladší kompletní sestava skafandru stejné firmy, ale již s klasickou „tříšroubovou“ (i to je jejich vynález) přilbou od Davida Dekkera, úžasná sbírka jednohadicových PA firem Scubapro, Healthways a jejich poboček od Michaela Kalba, kompletní sada dvouhadicových PA firmy Draeger od Franze Rothbrusta a mnoho další techniky, jež byla již na prodej, či na výměnu. Rovněž bylo k dispozici velké množství „papírových materiálů“ a i tam bylo lze nalézti řadu kousků, které byly pro řadu účastníků velmi přitažlivé. Na břehu jezera jsme pak mohli pozorovat ty, kteří se s „retro vybavením“ rozvážně nořili pod vodní hladinu a ukazovali tak, že jsou funkční nejen automatiky staré 50 let, ale i stejně staré potápěčské kyslíkové dýchací přístroje, v současnosti znovuobjevené pod názvem „rebreather“. Se zájmem jsme sledovali zejména tyto přístroje, mezi nimiž kraloval i jeden z produkce bývalého Sovětského svazu.

V pozdním odpoledni akce na jezeře končila a všichni odjížděli nejen plni mnoha zážitků, ale také s dalšími přírůstky do svých sbírek.

Večer následovalo přátelské posezení v příjemné restauraci Schloss Deidesheim a v pondělí po snídani cesta domů.

A již se můžeme těšit na další ročník setkání, který se uskuteční ve dnech 18. a 19. června 2016.

 

                                                                                                                                    Oldřich Lukš

© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Předání členské medaile HDS CZ Oldřichem Lukšem JeanGrepinetovi z Francie.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Pohled na burzu potápěčské techniky u jezera Marx.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Francouzské přístroje, které kdysi používali na lodi Calypso potápěči J.Y.Cousteaua s automatikami Royal Mistral.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Australská jednohadicová automatika SEA BEE.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Dvouhadicové automatiky firmy Dräger sbírky Franze Rothbrusta.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Dvouhadicové automatiky firmy Dräger sbírky Franze Rothbrusta.© 2015 Dušan Šuráni, HDS CZ Společné foto skupiny účastníků HDS CZ a HDS Polska zleva: WiesekWachowski, Ludvík Farka, Oldřich Lukš, Václav Kučera, Dušan Šuráni, Honza Matoušek, Renda Melichárek, Jarda Knotek, Franta Binder a Mirek Lukáš.

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 736 506 534, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign