logotyp
Login


Pavel Gross Akvanaut

07.03. 2023
Pavel Gross   Akvanaut

Premiéra dokumentu „ Akvanaut „ v pražské Lucerně 9. 2. 2023 přiblížila široké veřejnosti  život  a dílo kamaráda,  člena naší Společnosti pro historii potápění České republiky,  Pavla Grosse a jeho milé ženy Líby. Bylo pro mne  překvapením jaký zájem vzbudil,  tento velice pěkný  dokument, ve vyprodané Lucerně.  Samozřejmě v hledišti byli mnozí potápěči veteráni,  kteří  Pavla a Líbu  dobře znají, ale tak velkou  účast mladých potápěčů a jiných vodomilů jsem neočekával.

Pouze stručné připomenutí . Dnes třiaosmdesátiletý Pavel Gross aktivní potápěč, vynálezce, konstruktér, spisovatel a jak sám říká snílek, patřil v šedesátých letech minulého století k průkopníkům přístrojového potápění v tehdejším Československu. Byla to malá skupina mladých mužů a žen, kterým učarovaly filmy a knihy J. Verna,  Hanse Hasse,  J.D.Craiga,  J.Y.Costeaua  a dalších. Prakticky žádnou výstroj nebylo tehdy možno koupit a tak si tito nadšenci začali stavět dýchací přístroje a s nemalým rizikem i prakticky zkoušet na sobě pod vodou . Pavel jako student na pražské  ČVÚTvyprojektoval a zkonstruoval podvodní kabinu Xenie a jako třetí na světě  po potápěčích z USA a Francii  strávil 72 hodin v Jaderském moři při saturačním potápění.  Bohužel další pokusy s touto kabinou se v důsledku okupace Československa a Pavlova odchodu do emigrace již nekonaly. Po příchodu do Švýcarska se seznámil s dalším exulantem Jaroslavem Kohoutem a začali konstruovat a stavět v garáži první ponorku E 2. Postavili jich během času několik, z nichž nejznámější ponorka F 3 Geo ( dnes v muzeu v německém Stralsundu ) sloužila k podmořským výzkumům a z její paluby byla objevena a nafilmována v Indickém oceánu i živoucí fosilie Latimérie podivná. Bohužel čas ponorkám s posádkou nepřál a tak  hlubinná ponorka E 4 již nebyla dokončena . Dnes jsou využívány spíše podvodní roboty adrony. Nicméně Pavel neustále pracuje na potápěčské technice, zejména na přístrojích s uzavřeným okruhem. A podle jeho plánů se možná opět dočkáme i ponorky.

Dokument Akvanaut Pavel Gross je na programu televize Prima Zoom 5.3. 2023 od 20°°. Scénář a režie Miroslav Náplava, kamera Ondřej Hošek, UW kamera Jan a Michael Tutoky,Petr Juračka, slovem provází Jiří Štěpnička. Vřele doporučuji.

 

Jarda Klepal

Pavel Gross Foto: © 2023 HDS CZ Pavel Gross a členové HDS CZ 09.02.2023 Foto: © 2023 HDS CZ  Foto: © 2023 HDS CZ  Foto: © 2023 HDS CZ Promítaní AKVANAUT Pavel Gross 09.02.2023 Foto: © 2023 HDS CZ Ponorka E2 Foto: © 2023 HDS CZ Ponorka GEO Foto: © 2023 HDS CZ

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009 / 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign