Potápačský tábor Guláška 2009 a naše HDS
Začátkem července 2009 se zástupci Společnosti pro historii potápění České republiky zúčastnili na pozvání slovenských přátel jejich „Potápačského tábora 2009“, který se konal v senecké oblasti u jezera Hlboká – Guláška.Předem uváděný nástin programu naznačoval, že zde nebude čas na nudu a bude záležet jen na každém, co si z pestrého programu různých potápěčských aktivit vybere. Pozvání Mira Zverky, který je rovněž členem HDS CZ, využili i další členové Společnosti, kteří se aktivně zapojili do naplnění programu tábora: Jiří Trpík – průběžně během celého týdne promítal filmy z historie potápění, Oldřich Lukš – prezentoval dvě přednášky – z historie aqualungu a záchranných potápěčských přístrojů ČSLA, Peter Ferdinandy – uvedl podrobnou přednášku o historii fotografování a filmování pod vodou, včetně ukázek různých pouzder na fotoaparáty a filmové kamery a panelů s popisy historie potápění, Mirek Lukáš – pochlubil se další ukázkou ze své bohaté sbírky historických plicních automatik a rovněž se vrátil k historii čs. potápěčských expedic na Kubu, a konečně to byl Jan Cedidlo s prezentací historie firmy Agama Zlín a s nabídkou její aktuální produkce.
Kromě těchto prezentací byly na programu přednášky MUDr. Pavla Janotíka z oblasti první pomoci, CPR a CPROX při potápění, přednáška a ukázka techniky HBZS Prievidza, prezentace výstroje a ukázek z potápění se sidemount konfigurací, prezentace výrobků Techdiving.cz, Anhinga, dále zajímavosti o tatranských vodních tocích a jezerech s představením akce Čisté vody, která v Tatrách probíhá při MFPF již od roku 2003, a konečně specializovaná přednáška k technikám fotografování pod vodou.
Není možné ani zapomenout na příjemné překvapení v hlubinách jezera, kde se viditelnost pohybovala až k osmi metrům (!), a tudíž byly ponory každodenní samozřejmostí. Pod vodou nás tedy čekala nejen krásná viditelnost, ale rovněž hodně ryb – hlavně okouni, cejnci, kapři, a také štiky a sumec. Jako zářící drahokam zde však dominovala pro Čechy exotická slnečnica pestrá. Pozoruhodný je i místní podvodní (strašidelný) aquadrom včetně kostry a pirátského pokladu. Celkovou pohodu skvěle doplňovala místní kuchyně se svými kuchaři a kuchařkami, nepřetržité zajišťování správného pitného režimu a i večerní posezení, některé až hluboko do noci.
Na závěr naší cesty jsme ještě navštívili potápačské centrum Emila Zápecy v Trenčíně, kde nám jeho šéf s velkým zaujetím vyprávěl o jeho činnosti v oblasti potápěčského výcviku, ale i v dalších potápěčských aktivitách. Za vrchol návštěvy v Trenčíně lze považovat zhlédnutí tamního hyperbarického centra v místní nemocnici, které je vybaveno dvoumístnou přetlakovou komorou PK-2/1000 a kyslíkovou komorou ruské provenience. Centrum je plně funkční a pravidelně plní své úkoly a nabízí služby od pondělí do pátku a přes víkendy na předchozí domluvu. Byla nám prezentována řada úspěšných lékařských zásahů, ale centrum je připraveno pomoci i potápěčům.
Jednou větou je možno říci, že „Potápačský tábor 2009“ se letos opravdu vydařil, a nezbývá, než se těšit na příští ročník, a ti z potápěčů místních a okolních zemí, kteří zde ještě nebyli, by si měli již nyní udělat velký zářez do kalendáře na začátek července 2010. Děkujeme slovenským přátelům za skutečně úspěšnou akci.
Oldřich Lukš
Fotografie Jiří Trpík
Potápěčský tábor 2009
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz