logotyp
Login


Retro potápění Bořená Hora 2015

16.12. 2015
Retro potápění Bořená Hora 2015

Ve dnech 11. – 13. 9. 2015 uspořádala Společnost pro historii potápění ČR (dále jen HDS CZ) další novou akci v sortimentu činností, jež provozuje, a to setkání fanoušků historie potápění spojené s ponory s historickou potápěčskou technikou. Po dohodě s majitelem lomu byla akce uskutečněna na potápěčské základně POTYA v lomu Bořená Hora – Štětkovice.

Tato akce byla inspirována mezinárodním setkáním historiků potápění v německém Neustadtu, jehož se již několik let účastníme a dále byla věnována vzpomínce na Jirku Trpíka, prvního předsedu HDS CZ, který nás náhle opustil před dvěma lety.







Poučeni zkušenostmi s přípravou i jiných akcí v rámci HDS CZ, jsme tentokrát začali s prvními kroky již čtyři měsíce před datem konání a koordinátorem celé akce byl určen Jarda Klepal. Jarda již delší dobu spolupracuje s týmem POTYA a tak bylo jeho jmenování víceméně samozřejmé. Program jsme naplánovali na tři dny, přičemž jsme jeho průběhu hned zpočátku určili volnou realizaci podle toho, jak kdo se svou prezentací přišel.

V pátek přijel na „Bořenku“ realizační tým a též první účastníci a tak se první večer odehrál v atmosféře setkání veteránů potápění a povídání o začátcích potápění. Současně jsme upřesnili přípravu programu na sobotu a prioritu dostalo potápění v přilbovém skafandru a s otevřenými potápěčskými přilbami. Ještě v pozdní hodině dorazil na lom náš dlouholetý přítel z HDS Poland Wieslaw Wachowski se svou dcerou a přivezl dvě otevřené přilby – první byla replika otevřené přilby prof. Romana Wojtusiaka, se kterou uskutečnil řadu ponorů za účelem bádání života pod vodou od 30. let minulého století a druhá byla otevřená přilba SNEAD 3 z USA, se kterou byly prováděny ponory od 40. let minulého století.

Jarda Knotek ve svém těžkém skafandru. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZV sobotu ráno se začali sjíždět další účastníci, kteří se nahlásili Jardovi Klepalovi a tak jsme začali připravovat dvě hlavní atrakce a to bylo potápění s přilbovým skafandrem Draeger a dále potápění s otevřenými přilbami. Jarda Knotek s týmem pomocníků začal chystat svůj Draegerův skafandr a vedle něj Wiesek začal chystat své přilby. Do skafandru se vbrzku hlásila řada zájemců, ale ty otevřené přilby budily jistou nedůvěru, takže se nakonec odhodlal „přinést svou kůži na trh“ Olda Lukš. Jako první si vybral repliku přilby R. Wojtusiaka. Po pečlivé přípravě a za doprovodu dvou potápěčů s aqualungy se ponořil pod hladinu místního zatopeného lomu. Množství diváků se zájmem pozorovalo, jak se Oldovi zvyšuje hladina vody uvnitř přilby a zda vše dobře dopadne. Tak se i stalo a rázem byla řada zájemců ochotných vyzkoušet si tuto neobvyklou formu potápění, která má však za sebou život téměř 200 let. Hlavním trhákem však bylo potápění ve skafandru Draeger od Jardy Knotka a zde šel do vody jako první Honza Jiroušek. Svůj ponor si však vychutnal i majitel skafandru Jarda Knotek a byly to pro něj reminiscence na dávné ponory ve skafandru Siebe Gorman.








Pavel Gross s Medi 713. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZMezitím se do vody nořili i další potápěči s poněkud mladší retro výstrojí a tak jsme mohli vidět potápěče kompletním čs. přístrojem Rekord s plicní automatikou AV – 2, další se  nořil do vody s automatikou Draeger PA 61 a největší pozornost přitahoval kompletní přístroj z produkce bývalé NDR a to MEDI 713. Exemplář ze sbírky Dušana Šurániho je zřejmě jediný provozuschopný přístroj tohoto typu v naší republice a potápění s ním si zkusil i Pavel Gross.

Všichni tito potápěči měli ve svém vybavení i další „retro – kousky“, jako např. masky, ploutve, nože, hloubkoměry či dekompresometry. Do vody se také dostala vesta FENZY, kterou do sbírek HDS CZ věnoval Jarda Knotek. Vše pod vodou natáčelo a fotografovalo několik fotografů a kameramanů a část záběrů se objevila i v nedělní reportáži o této akci na ČT 24.

Jarda Knotek ve svém těžkém skafandru. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZNa břehu na připravených stolech a stojanech se postupně začaly objevovat další exponáty historické potápěčské techniky ze sbírek členů HDS CZ, ať již to byly součásti souprav PL 40/401, přístroje Rekord, rané výrobky firmy Sportklimex/Aquacentrum, první verze PA SATURN se třmenem a nebo exponáty zahraniční provenience. Velký zájem budila jedna z prvních typů automatik z produkce firmy Draeger a to PA DELPHIN II a lineární dekompresometr s adaptérem pro manometr ze sbírky Honzy Matouška. Jeho „hitem“ však byl Commeinhesův dýchací přístroj, který byl předchůdcem aqualungu JYC.




Jeden ze stolů byl zaplněn publikacemi, které zpracovali a vydali členové HDS CZ a řada z nich byla i na prodej. Pozornost budily zejména souhrnné publikace „Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku“ od J.J.Dvořáčka a kniha o potápěčských životech části členů HDS CZ „Co neodnesl čas …“, již rovněž zkompletoval týž autor jako u předchozí publikace. Na odbyt šla rovněž publikace Pavla Grosse „Hlubiny a posedlosti“, který zde byl rovněž přítomen se svou manželkou Líbou. V pauzách mezi potápěním a fotografováním ostatních potápěčů pod vodou poskytoval Pavel na autogramiádě novopečeným majitelům jeho knihy svůj podpis s věnováním. Mezitím probíhaly povídání různých skupinek potápěčů o různých akcích z potápěčské minulosti, konzumovalo grilované masíčko s pivní zálivkou, promítla se první prezentace z naší potápěčské historie, plánovaly další akce na příští rok a užíval se pobyt v přírodě a za pěkného počasí. Na akci se přijela podívat i řada dalších zájemců potápěčů, kteří byli překvapeni z toho množství techniky a prezentací historické potápěčské techniky, s níž se dosud nesetkali. Mezitím se prolínali kameramani ČT 1 a ČT 24 a vše natáčeli pro využití v jejich redakcích a tak již druhý den mohla široká veřejnost vidět a slyšet ty nejzajímavější momenty z této historicky první akce v ČR. V dalším natáčení se pozornost kameramanů soustředila na významné veterány čs. potápění, kteří se dokázali prosadit i ve světě po své emigraci do Švýcarska a Austrálie. A tak Petr Katz a Pavel Gross byli obletováni ze všech stran a oba již se značnou rutinou odpovídali na mnohdy všetečné dotazy. Večerní přátelské posezení opětovně přineslo atmosféru „pionýrských časů“ potápění a ti mladší, co poslouchali (a je třeba říci, že s velkým zájmem) tyto vzpomínky, často nevěřícně kroutili hlavami nad tím, jak se v těch letech řešil nedostatek potápěčské techniky. Dnes přijdou do obchodu a během krátké doby si odnášejí vše, co je potřebné k rekreačnímu potápění.

V neděli dopoledne jsme absolvovali perfektní prezentaci dalšího polského kolegy Jarka Samsela, která byla zaměřena na historii podvodní fotografie ve světě i v Polsku a k tomu pak následovala další prezentace z historie počátků rekreačního potápění tamtéž. Mezitím se poslední mohykáni nořili do vod místního lomu a TV režiséři a kameramani dokončovali poslední natáčení rozhovorů s Pavlem Grossem a Oldou Lukšem. Krátce po poledni odjeli poslední účastníci tohoto setkání, které bylo velmi úspěšné a již se mluvilo o dalším ročníku příští rok.

Protože jsme si odzkoušeli vše potřebné, co je pro takovou akci zabezpečit, vytipovali slabá místa, tak hned následně v HDS CZ padlo rozhodnutí tuto akci v roce 2016 zopakovat a i s tím, že rozšíříme pozvánku pro více hostů ze zahraničí.

Již teď zveme širokou potápěčskou i nepotápěčskou veřejnost k návštěvě 2. ročníku „Retro potápění“ v roce 2016.

A nakonec je třeba poděkovat všem, kteří pod vedením Jardy Klepala pomohli s přípravou této vydařené akce, a i těm, kteří zde předvedli a dali k dispozici historickou potápěčskou techniku ze svých sbírek.

                                                                                                                        Oldřich Lukš

Foto z akce Jindřich Reichmann: http://fotojir.rajce.idnes.cz/Historikove_potapeci_v_praxi_Borena_Hora_12_09_2015/

Foto z akce Dušan Šuráni:

Reklamní panely polské a naší společnosti pro historii potápění. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZUkázka dobové potápěčské techniky.  © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZDiskuze nad dobovými dokumenty. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZDušan Šuráni se připravuje k ponoru s Medi 713, s prvním přístrojem používaným v organizacích Svazarmu od konce padesátých let minulého století.  © 2015 Mirek Netrefa, HDS CZUstrojení potápěče do skafandru Dräger. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZSpouštění potápěče ve skafandru do vody. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZPavel Gross se svým podvodným foťákem. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZJedno podvodní foto potápěče od Pavla Grosse. © 2015 Pavel Gross, HDS CZJeště jednou Pavel Gross s Medi 713. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZPotápěči ve skafandru byl vzduch dodáván ruční pumpou. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZVytažení potápěče na plošinu. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZJarda Knotek ve svém těžkém skafandru. © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZKameraman a dokumentarista Vlastimil Urban pořizuje detailní záběry Home Made automatiky ze šedesátých let minulého století.  © 2015 Dušan Šuráni, HDS CZSpolečné foto účastníků retro potápění. Zleva: Zdeněk Otradovský, Radek Skramoušský, Mirek Netrafa, Dušan Šuráni, Pavel Gross, Zdenek Král, Jarda Penc, Pepa Dvořáček, Petr Katz, Olda Lukš, Honza Liška, Jarda Klepal a Jarda Knotek s přílbou. © 2015 HDS CZ

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign