Login


Stralsund a Lübec 16.–18.06.2018

22.08. 2018
Členové HDS CZ v Lübeck 2018

Setkání přátel historie potápění pořádané německou HDS.

S radostí jsme přijali pozvání německé HDS na jejich tradiční akci, která se letos konala ve dvou severoněmeckých městech Stralsund a Lübec. Již několik let jsme jezdili do krásného města Neustadtam der Weinstrasse na západě Německa v Porýní a proto jsme změnu uvítali. Letos organizátoři připravili báječný program na sobotu a neděli ve městě Stralsund a pondělní návštěvu firmy Dräger v Lübecu. Ve Stralsundu jsme měli více volného času i na prohlídku starého hansovního města a přístavu, v Lübecu nám veškerý čas zabrala téměř celodenní návštěva komplexu firmy Dräger.

Na malém ostrůvku Kleiner Dänholm je část mořského muzea města Stralsund, Nautineum. Sbírky obsahují kromě historických lodí, mořských bójí, lodních motorů, rybářského náčiní a výstroje také rozsáhlou expozici věnovanou potápění. Jde několik podmořských stanic, sloužících v minulosti k podmořskému výzkumu nebo k práci pod vodou. Jedna hala slouží k expozici menších potápěčských zařízení, mokrých ponorek, skafandrů, dekompresních komor, fototechniky a podobných předmětů. Právě v areálu Nautinea přátelé z HDS Germany předváděli potápění v přilbovém skafandru MEDI a dalších historických oblecích. Odpoledne ve zdejším sále byli dvě zajímavé přednášky. Sven EricJorgensen z dánské HDS prezentoval zajímavou přednášku o těžbě olova z akumulátorů potopené německé ponorky.Poskončení války byl velký nedostatek surovin a proto byly vraky ceněným zdrojem zejména barevných kovů. Dle autentického deníku kapitána a potápěče se jednalo o úmornou, namáhavou práci v chladné vodě, v hloubce třiceti metrů za nulové viditelnosti. Potápěči často trpěli dekompresní nemocí. Ovšem v deníku také kapitán popisoval, jak se kolegovi potápěči ulevilo po patnácti sklenkách tvrdého alkoholu. Bohužel v roce 1952 došlo k poklesu cen olova a následně práce na jeho těžbě z vraku ustaly. Druhá přednáška se týkala výroby funkční repliky historického skafandru německého konstruktéra Petera Kreefta.Tento málo známý potápěčský skafandr byl úspěšně používán v letech 1800 až 1805 a byl i předveden švédskému králi Gustavu Adolfovi IV. Franz Rothbrustz německé HDS přítomné seznámil z těžkostmi vyplývajících z náročnosti úpravy materiálů, času i financí při zhotovování této repliky. Možná tedy příští rok se podaří tuto práci dokončit a skafandr představit veřejnosti.Na závěr náročného sobotního programu se večer se v historické přístavní řetězárně Nautinea konala společná večeře s grilováním. V této řetězárně se v neděli dopoledne konala obvyklá burza potápěčské veteše, kterou máme všichni tak rádi. Něco se prodalo, něco koupilo, něco vyměnilo, každý byl spokojen. Odpoledne bylo volné na procházku městem a večer v přístavu opět společná večeře v rybí restauraci.

V pondělí ráno jsme se přesunuli do města Lübec. Zhruba 220 km pomalejší jízdy ze Stralsundupo opravované dálnici rovnou do firmy Däger. Zde, po úvodním proslovu a videu ve firemním kinosále, jsme viděli velký showroom současné produkce firmy (tady se nesmí fotit). Firma dnes vyrábí hlavně veškeré dýchací přístroje pro medicínu, dále pro hasiče, záchranáře, policii a armádu a patří ke světové špičce. Komerční potápěčské technice se již nevěnuje. Po obědě ve firemní restauraci jsme se vydali do haly archivu. Bylo to něco jako Aladinova jeskyně plná pokladů – produkce firmy za mnohá desetiletí. Od historických inkubátorů pro novorozence přes všemožné armatury a přístroje související z dýchací technikou pro medicínu, armádu, hasiče, potápěče až po dekompresní komory.Tady jsme mohli fotografovat bez omezení. Přítomní zaměstnanci archivu nám ochotně zodpovídali dotazy. Zde by se dali strávit hodiny.

Zkrátka letošní akce německé HDS byla opravdu vydařená a je nutné poděkovat organizátorům setkání za náročnou přípravu. Obě místa, která jsme navštívili, nejsou běžně v takovém rozsahu přístupná veřejnosti. V neposlední řadě je také třeba poděkovat pra pra vnučce zakladatele firmy, paní Dräger za její pohostinnost a vstřícnost. Kromě naší početné výpravy zde byli členové HDS z Polska, Holandska, Anglie, Norska, Dánska, Řecka, Švédska a dalších zemí.

Jarda Klepal

Členové naší výpravy :

Franta Bindr, Honza Matoušek, Franta Svoboda, Jirka a Míša Lukšovi, Zdena a Tomáš Vendura, Renda Melichárek, Mirek Lukáš, Dušan Šuráni, Jarda Knotek, Mirek Netrefa, Jarda Klepal

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign