Workshop přilbových potápěčů souprav DM 200/DM 220
02.04. 2022Na základě pozvánky zaslané HDS DE sekce přilbové potápění naší HDS CZ, se trio našich členů HDS CZ Jiří, Michal a Oldřich Lukšovi zúčastnilo Workshopu pro přilbové skafandry DM 200/DM 220, který se konal ve dnech 11. – 13. 3. 2022 v Berlíně v potápěčském centru Atlantis.
Sraz účastníků byl v pátek v hotelu Hilton Berlin Center a poté byl přesun do potápěčského centra Atlantis, kde se odehrály veškerá teoretická školení systému DM 200/DM 220 a také praktické ponory s poslední verzí skafandru DM 220/2. Toto potápěčské centrum disponuje třemi nádržemi (Tauchtӧpfe) o průměru necelé 3 m a hloubce 3,5 m, v nichž se odehrály všechny ponory účastníků kurzu.
Vedoucím Workshopu byl Ulf Barthel a hlavním přednášejícím a mentorem kurzu byl Enrico Kossak, který je aktivním příslušníkem Bundesmarine a instruktor a specialista pro potápěčskou techniku tamtéž.
V pátek měl Ulf rozsáhlou přednášku, ve které nás seznámil historií a vývojem vizí nového skafandru pro německé námořnictvo, kde presentoval spojení dvou systémů potápěčské techniky – přilbového potápěče a potápěče s akvalungem a od této představy práci na projektu systému, který měl obě tyto varianty propojit. Poté hovořil o prvních prototypech a posléze jednotlivých verzích skafandru DM 200/220, jak se postupně vyvíjely a měnily na základě praktických zkušeností s tímto skafandrem. Těch verzí bylo šest, a každá znamenala další krok pro vylepšení komfortu potápěče pod vodou a i různé možnosti nasazení tohoto skafandru v praxi. Jak bylo u firmy Dräger zvykem, tak již název skafandru předurčoval, do jaké maximální hloubky má být daný skafandr použit. Zde to mělo být až 200 m s kyslíko-héliovou směsí, avšak tato verze nakonec nebyla realizována. Nicméně během přednášky nám Ulf předvedl všechny vyrobené varianty tohoto skafandru.
Den končil společnou večeří, kde bylo stále o něčem povídat k dané tématice kurzu a jiných oblastí historie potápění.
Sobota byl dlouhý den, neboť se začínalo již v 8,00 hodin ráno a končilo se pozdě večer. Taktovku řízení převzal Enrico, který nás podrobně seznámil s obsahem soupravy DM 200/2, která je tvořena vybavením pro dva potápěče. Probral s námi přípravu a zkoušení jednotlivých částí skafandru a příslušenství k ponoru a následovalo praktické cvičení. Poté nás seznámil s oblékáním skafandru, kontrolami před ponorem, postup při ponoru, po ukončení ponoru a ošetření techniky před dalším ponorem.
Následovalo rozdělení účastníků do týmů ke každému skafandru tak, aby každý měl možnost si vše prakticky vyzkoušet. Tým tvořil 1 přilbový potápěč, 2 pomocníci při oblékání skafandru a jeho součástí a jisticí potápěč s akvalungem, který doprovázel přilbového potápěče pod vodou. U prvních dvou týmů dohlížel (případně pomohl) na všechny úkony Enrico se svým asistentem Kristiánem, později již pracovali účastníci kurzu samostatně a dohlížel jen Kristián. Při zahájení sestupu do nádrže jeden z pomocníků převzal obsluhu komunikačního zařízení.
K večeru byly ponory ukončeny a technika ošetřena a připravena k použití na další den. Vzduch do skafandrů byl dodáván hadicí z tlakových lahví na povrchu.
Večeře opět plná „potápěčských keců“.
Druhý den pokračovaly ponory a po jejich ukončení nás zase Enrico vyškolil v ošetření veškeré techniky a uložení do transportních beden. Poté jsme uklidili celé pracoviště, kde jsme se pohybovali a realizovali ponory. Naše trio bylo jediné ze zahraničí a přátelé z HDS CZ to velmi oceňovali. Jiří a Michal absolvovali dva ponory ve skafandru a vedle toho stihli ještě i roli jisticích potápěčů. Já jsem pracoval ve funkci, tlumočníka, pomocníka a obsluhy komunikačního zařízení, když byli naši kluci pod vodou.
Workshop měl vysokou profesionální úroveň a všem účastníkům přinesl mnoho poznatků, informací a zážitků při vlastních ponorech. Kdo tam byl, nepochybil; stálo to zato.
Zpracoval: Oldřich Lukš, Neratovice 31. 3. 2022.
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz