Login


HDS CZ na výstavě Diving expo 2012 v Praze-Holešovicích

11.02. 2012
Jiří Trpík na DIVING EXPO 2012 Praha-Holešovice

Ve dnech 26. – 29. ledna 2012 se v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha-Holešovice konaly tři veletrhy, jejichž prezentace a aktivity spojovala jedna mocná myšlenka – aktivity a pobyt člověka v přírodě. Šlo o veletrhy Moderní rybář (vůbec první veletrh této aktivity v ČR), Diving expo a Boat expo (veletrhy navazující na úspěšné akce tohoto typu v minulých létech).
Veletrhu Diving expo se účastnilo  18 subjektů, které poskytly široké spektrum nabídek aktivit, zájezdů, výrobků, výcviku, historie a možností zapojení návštěvníkům, kteří Průmyslový palác v posledním lednovém víkendu navštívili.
Této akce se zúčastnila i Společnost pro historii potápění ČR (Historical diving society Czech republic), která své aktivity prezentovala na stánku ve spolupráci se Svazem českých potápěčů. Naše Společnost zde na panelech představila v textech i fotografiích příklady různých akcí, které realizovala v prvních třech letech své existence. Fotografie ukazující bádání našich členů v muzejních depozitářích, výstavu potápěčských přileb shromážděných z celé republiky, potápění s retro výstrojí, návštěva potápěčského výcvikového centra v Gdaňsku, přeprava miniponorky českých konstruktérů ze Švýcarska do sbírek Technického muzea Brno, představovaly jen část atraktivních akcí, které Společnost uspořádala. Součástí expozice na stánku HDS CZ byly předměty ze sbírek Společnosti,  které budily pozornost většiny kolemjdoucích návštěvníků. Byla zde prezentována vodotěsná pouzdra pro filmové kamery a fotoaparáty, jak profesionální, tak i amatérská ze začátku 2. poloviny minulého století, dále záchranný potápěčský přístroj pro osádky ponorek a přilba z čs. soupravy SP 20D. Zájem přitahoval i „kultovní“ skafandr ze soupravy PL 40/401, užívané v naší armádě rovněž z poloviny minulého století. Dále jsme zde promítali krátké filmy z historie potápění a poskytovali informační materiály o Společnosti. Velkou atrakcí pro děti byla možnost nasadit si potápěčskou přilbu na hlavu a fotografovat s ní. Logo Společnosti a panely Asociace profesionálních potápěčů ČR doplňovaly plochu stěn stánku. Díky tomu, že zde byl souběh více veletrhů, bylo i více návštěvníků na stánku. Zájem projevovali a hodně dotazů měli nejen potápěči, ale též rybáři a jachtaři. Samostatnou a překvapivě rozsáhlou skupinou byli potápěči veteráni a nebo lidé, kteří se potápění věnovali v raném věku, a tak přicházeli a nostalgicky vzpomínali na své dávné příběhy a poptávali se i po lidech, se kterými tyto aktivity provozovali. Někteří i přislíbili příspěvek do sbírek Společnosti a také nám tu přibylo i osm nových členů. Středem pozornosti byly zejména vystavené exponáty a pro další návštěvníky bylo zajímavé seznámit se s historií potápění a pak volně přejít do stánku Svazu českých potápěčů a poptat se po aktuálních možnostech současného potápění, výcviku a nákupu příruček či materiálů nabízených svazem. Součástí programu byla i pro veřejnost sobotní přednáška Oldy Lukše a Jiřího Trpíka o činnosti HDS CZ. Na stánku se v permanentním servisu střídali kromě Oldy Lukše též Jarda Klepal, Honza Eisenmann, Jirka Trpík, Zdeněk Skružný a ze SČP paní Lehovcová a Kalbáčová. Přítomen byl i president SČP MUDr. Pavel Macura a navštívila nás i řada členů Společnosti. Od čtvrtka do neděle bylo stále co dělat.
Můžeme tedy mluvit o další úspěšné akci Společnosti pro historii potápění ČR a začít přemýšlet, co připravíme zajímavého návštěvníkům příští rok.
                   Zpracoval: Ing. Oldřich Lukš

 

Foto: © 2012 Jan Eisenmann, HDS CZ
Výstava Diving expo 2012

Výstaviště Praha-Holešovice, místo konání DIVE EXPO 2012.Foto: © 2012 Jan EisenmannVlevo: jednatel Společnosti pro historii potápění ČR Ing. Oldřich Lukš ve stánku.Foto: © 2012 Jan EisenmannČlen Prezidia SČP Eduard Šíf upřesňuje program další činnosti. Foto: © 2012 Jan EisenmannStánek Společnosti pro historii potápění ČR na DIVE EXPO 2012. Zleva pánové Jan Matoušek, Ing. Vladimír Toufar z firmy Olson s.r.o., Jiří Trpík – předseda HDS CZ a Jaroslav Klepal.Foto: © 2012 Jan EisenmannHonza Matoušek poskytuje rozhovor redaktorce Českého rozhlasu.Foto: © 2012 Jan EisenmannStánek Svazu českých potápěčů, za pultem Zdeněk Skružný. Rozhovor pro Český rozhlas  poskytuje prezident SČP MUDr. Pavel Macura.Foto: © 2012 Jan Eisenmann

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign