Internationalen Klassiktauchertreffen 2022 in Leipzig
Mezinárodní setkání příznivců potápěčské historie, pořádané německou HDS, se konalo letos v červnu v Lipsku –Markkleebergu u jezera CospudenerSee. Ubytování, přednášky a výstava potápěčské techniky firmy Medi probíhaly v sobotu v zasedacím sále hotelu Atlanta, praktické ponory a oblíbený potápěčský blešák v neděli dopoledne u nedalekého jezera Cospudener See. Letošní setkání ve dnech 17. – 19. června 2022 se vztahovalo k městu Lipsku a bývalé východoněmecké firmě Medi, která zde měla velký závod na výrobu potápěčské techniky a dále k podmořské archeologii v bývalé NDR od roku 1945 až do roku 1989.
Ústředním mottem setkání bylo „MEDI – potápěčská technika NDR“.
Ve své přednášce o vzniku a produkci firmy Medi nás Lothar Seveke seznámil s vývojem výroby potápěčské techniky v NDR. Jelikož po roce 1945 veškerá výroba této techniky zůstala na západě Německa, bylo nutné pro potřeby hospodářství a vojenství začít s vlastní výrobou. ze začátku bylo nutno prakticky téměř kopírovat původní německé přilbové skafandry firmy Dräger. Od roku 1954 do roku 1969 běžela výroba klasických skafandrů MediSTG 721, v detailech se lišících od původních Drägerů. Souběžně došlo i na výrobu kyslíkových a vzduchových potápěčských přístrojů pro potřeby civilního, ale hlavně vojenského sektoru. Na příklad rebreather MediNixe–1954 až 1959, vycházel z válečného přístroje pro německé ponorkáře. Vzduchové dvouhadicové Medi 713 se dostaly v roce 1957 v pár kusech i do tehdejšího Československa. Následovaly vzduchové dvouhadicové MediHydromaty PTG 60204, 1965 až 1974.Od roku 1970 do roku 1974 pak jednohadicové Hydromaty 66. V roce 1970 až 1989 produkovala firma Medi záchranné rebreathery RG-UF / M pro posádky tanků. Vývoj i výroba byla vždy limitovována materiálovou základnou i administrativními obtížemi. Další zajímavá přednáška se týkala podmořské archeologie na Baltu. V době studené války nebylo moc možností se této činnosti věnovat. Pobřeží Baltu bylo stále pod kontrolou a jakékoliv potápění zde bylo velmi podezřelé a i pro oficiální instituce velmi obtížné. Přesto zde došlo k několika významným objevům. Rozsáhlé archeologické výzkumy však začaly až po sjednocení Německa. Večer po sobotních přednáškách byl čas na posezení s přáteli v hotelové restauraci.V neděli dopoledne jsme se přesunuli k nedalekému jezeru CospudenerSee, jemuž místní říkají přátelsky CosiSee. Jedná se vlastně o teprve dvacet let zatopený povrchový důl s čistou vodou, plážemi, restaurací, diving centrem, množstvím plachetnic a surfů. V okolí Lipska je takových jezer, vhodných pro potápění a jiné vodní sporty, několik. Tradiční burza potápěčských veteší je na těchto setkáních velmi oblíbená, neboť zde každý sběratel najde něco do své sbírky, vyměňují se zkušenosti s renovací výstroje či kde a jak sehnat nezbytné náhradní díly. Zde také proběhly ukázkové ponory ve skafandrech Medi a s další historickou technikou.
Letošní setkání pořádané našimi německými kolegy se vydařilo. Počasí téměř tropické nám přálo a dojezdová vzdálenost do Lipska i k současným cenám benzinu příznivá. Možná proto návštěvníků ze západu Evropy bylo poněkud méně než v minulých letech. Příští rok chystá německá HDS setkání opět v Neustadtu, který je pro přátele ze západoevropských zemí mnohem dostupnější. Těšíme se a snad to vyjde.
Naše HDS se akce zúčastnila v hojném počtu: Olda Lukš, Jiří Lukš, František Bindr, Dušan Šuráni, Mirek Netrefa, Mirek Lola Lukáš, Jarda Knotek, Jan Matoušek s manželkou, Thomas Vendura s manželkou, Jarda Klepal s manželkou.
Jarda Klepal
Foto archiv Jaroslav Klepal a Dušan Šuráni, HDS CZ:
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz