Login


Výsledek pátrání po identifikaci potápěčské přilby v depozitáři NTM Praha

11.01. 2012
<br />Výsledek pátrání po identifikaci potápěčské přilby v depozitáři NTM PrahaPřilba již na první pohled zaujme netradičním připojením přilby k náplecníku a uzávěrem čelního okénka. Je zde totiž využit systém vyklápěcích šroubů, které jsou po zaklopení do úchytů následně fixovány pomocí křídlových matic.

V dostupné literatuře na území ČR jsme žádnou informaci k tomuto typu přilby nenašli a ani evidenční karta NTM žádné technické údaje neuvádí. Jsou zde pouze údaje, jakým způsobem byla přilba do sbírek NTM získána (nákupem v roce 1937 od soukromé osoby za 250,- Kč !!). Přilba rovněž nemá na povrchu žádný identifikační znak, či údaj; jen na okraji náplecníku je vyražena dvojice písmen „MM“. Stejně tak negativně jsme dopadli u několika znalců či sběratelů přileb v naší zemi.

Obrátili jsme se tedy na své kolegy v zahraničí se žádostí o pomoc a první sdělení přišlo z USA, že jde zřejmě o přilbu vyrobenou u firmy Franz Clouth. Tím se nám okruh pátrání zúžil, zvláště když tuto domněnku potvrdili další znalci z Chorvatska, Australie a Holandska. Následně jsme získali možnost prohlédnout nám dosud nedostupnou literaturu a v knihách z roku 1947 a 1994 a v článku v HDT z roku 2003 jsme nalezli konečné úspěšné informace. Jedná se skutečně o přilbu vyrobenou u německé firmy Franz Clouth, kde byla přilba vyrobena v roce 1894 nejspíše jako vzorek k patentovým spisům, jimiž si chtěl majitel firmy zabezpečit prvenství v souboru vylepšení, které realizoval na potápěčských soupravách Rouquayrol - Denayrouze. Tyto skafandry firma Franze Cloutha vyráběla v licenci od roku 1883 a stala se jejich výhradním dodavatelem pro německé válečné námořnictvo. Firma FC byla úspěšná i v okolních zemích a tak je velmi pravděpodobné, že skafandry Franze Cloutha v licenci RD používali i čeští potápěči v rakousko-uherském válečném námořnictvu.

Z dalšího pátrání (hlavně ve velkých sbírkách zahraničních sběratelů) vyplynulo, že se jedná s největší pravděpodobností o jediný exemplář a tak má NTM Praha ve svých sbírkách světový unikát. Přilba tedy budí náležitou pozornost a její snímky budou uvedeny i v knižní monografii přileb a skafandrů vyráběných v Evropě, která by měla vyjít v závěru letošního roku v Holandsku.
Ing. Oldřich Lukš – HDS CZ
Identifikujte neznámu potápačskú prilbuIdentifikujte neznámu potápačskú prilbuIdentifikujte neznámu potápačskú prilbuIdentifikujte neznámu potápačskú prilbuIdentifikujte neznámu potápačskú prilbu

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign