Login


Výstava potápěčských přileb úspěšná

09.05. 2010
Neratovice 17. dubna 2010

Velmi mladá Společnost pro historii potápění ČR aktivně rozvíjí svoji činnost. Její 3. valná hromada od založení koncem roku 2008, pořádaná 17. dubna 2010, byla zaměřena na ukázky z historie potápěčských přileb. V dopolední části programu, který byl určen výlučně členské základně Společnosti, proběhly dvě přednášky spojené s audiovizuální prezentací, jež byly zaměřeny na danou problematiku.


V první přednášce seznámil Ing. Oldřich Lukš přítomné s historií vzniku potápěčských skafandrů, kde se zaměřil jednak na významné momenty a mezníky tohoto procesu a pak na málo známé a nově upřesňující poznatky, které byly zjištěny teprve v posledním desetiletí a které svým způsobem mění dosud zažité vědomosti.

Druhá přednáška podaná Otomarem Brázdou zase přítomným odkryla obraz reálného užívání této techniky v praxi prezentací praktických zkušeností u potápěčských souprav v Československu používaných při údržbě vodních děl. Obě přednášky byly doplněny bohatou obrazovou prezentací, která opět rozšířila znalosti posluchačů. Přednášky byly doplněny dvěma filmy z prostředí pracovního potápění a další pak doprovázel zahájení odpolední části programu.

Poté již začala hlavní a všemi s napětím očekávaná část programu, kde v úvodu se v dopoledních hodinách sjeli vystavovatelé z celé ČR a též ze Slovenska se svými miláčky – potápěčskými přilbami jak historickými, tak i v dnešní době používanými. Jednotlivé přilby byly instalovány na dlouhé řadě stolů, která vedla po třech stranách velkého sálu Společenského domu v Neratovicích. Každá z přileb byla opatřena popiskou s vyznačeným názvem a typem přilby, rokem produkce a firmou či státem, ze kterého pochází. Zhruba hodinu po poledni byla výstava naplněna a počet kusů a typů přileb překonal veškerá očekávání. Díky intenzívnímu organizačnímu snažení Společnosti se dostavilo celkem 19 vystavovatelů a přivezli celkem 46 ks historických i moderních přileb. Byly zde prezentovány přilby vyrobené ve Velké Británii, Německu, SSSR, Československu, USA a Jižní Koreji v různých typech a variantách. Nedá se říci, který z předvedených exponátů byl největší raritou, neboť každý kus byl něčím zajímavý, ale nepochybně budila velkou pozornost čs. otevřená přilba z 60. let minulého století zhotovená dvojicí potápěčů Katz/Mensdorf, krásně provedené přilby Siebe-Gorman či exoti z Jižní Koreje. Zaslouženou pozornost sklízela i málo známá přilba firmy Hagenuk a též moderní přilby Kirby-Morgan a Aquadyne. Pozornost budil i první prototyp přilby s automatikou Zero firmy Aquacentrum Praha. Velká diskuse se rozeběhla nad správným označováním ruských přileb nebo určením data výroby u přileb Siebe Gorman, a tak zde je prostor pro další bádání.

Tohle vše dokázali ocenit i návštěvníci z řad veřejnosti, a to nejen odborné, pro které byla výstava otevřena po celé sobotní odpoledne. Exotičnost a výjimečnost celé výstavy ocenili i přítomní zástupci regionálního tisku, neboť takové soustředění velkého počtu potápěčských přileb na jednom místě se podařilo na území ČR, potažmo Československa, vůbec poprvé. Je tedy plně akceptovatelná snaha pořadatelů přihlásit tuto akci do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov. K nepochybně značnému úspěchu celé akce svým výrazným dílem přispěla i podpora hlavních partnerů HDS CZ, a to Asociace profesionálních potápěčů ČR a Svazu českých potápěčů.

 

                                                                                  Ing. Oldřich Lukš

                                                                                  Fotografie Miroslav Zverka

 

 

Vedení HDS CZOto BrázdaPri prednáškeOtomar Brázda pri jeho prednáške o skúsenostiach z pracovného potápaniaPodpisyNávštevníciPočas jednej z prednášok obecenstvo členov HDS CZ.Oldřich Lukš pri prednáške – Z historie potápěčského skafandruOldřich Lukš pri prednáške – Z historie potápěčského skafandruSála počas prednášok členov HDS CZStále v objatí kamery – Jan EisenmannKirby Morgan – SUPERLITE 27KrásaviceJedna rarita z 30-tich rokov z Ruska aj s komunikačným a obslužným „kufríkom“.50 let klubu potápěču PardubiceFotografovanie prilieb návštevníkmiVedľa sebaModernejší pracovníciPár rokov späťJeden z prototypov Aquacentra s názvom „ZERO“Vývoj potápačských prilieb neobišiel ani Slovensko – model Jána Budaya.Trochu starší a zrejme prvý pokusný model z Česka, zbierka – Petr Katz. Prilbu môžete vidieť vo filme od jej držiteľa „Pro Srandu králiku“.Jeden z ďalších modelov s mäkkou kupolouAquadyne DMC-7Fotografovanie priliebFotografovanie priliebNávštevníciOdborná diskusiaPrezeranie vystavených prilieb verejnosťouVýstava a diskusie s návštevníkmiJedna z menšíchChvíľa obdivuChvíľa obdivuChvíľa obdivuAko na to?NávštevníciKrása z RuskaJedna krajšia ako druháVýstava Neratovice duben 2010

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign