UWR - PODVODNÍ RAGBY (vznik a historie v ČR)
23.12. 2011Psalo se datum 17.5.1975. V bazénu Vysoké školy zemědělské v Praze Suchdole se konal 1. oficiální turnaj v podvodním ragby. Pořadatelem byl potápěčský klub Stavební fakulty ČVUT v Praze, později Fakulty architektury ČVUT. Od roku 1979 se tento turnaj koná pravidelně v listopadu pod názvem Pohár 17. listopadu.
Počátky této hry se však objevily kolem roku 1973. Já jsem byl v té době členem závodního družstva České Lípy, ale v Praze jsem působil v potápěčském klubu, jehož jsem byl v roce 1961 zakladatelem, jako instruktor a trenér. Plavecké a potápěčské tréninky jsme si zpestřili hrou s malým míčkem o průměru cca 15 cm. Hrálo se na délku v bazénu 25 m, branky byly záchranné kruhy, plovoucí na hladině a připevněné uprostřed kratších stran bazénu. Branky bylo dosaženo když míč celým objemem pronikl hladinou uvnitř kruhu, bez ohledu zda shora, nebo zdola. Pohyb hráče s míčem k soupeřově brance mohl být pouze pod vodou. Přihrávání bylo možné pouze dozadu, nebo na stejné úrovni, nikoli však dopředu. Míček byl plný vzduchu, takže se přihrávalo házením nad hladinou. Hra byla velkým oživením tréninků a novou zábavou potápěčů a tak se objevila i první meziklubová utkání. Prvními soupeři družstva klubu fakulty architektury byli hráči KPS České Lípy a Aquasportu Praha.
Přibližně v té době mě jednoho dne zavolal Franta Binder a poslal mi výstřižek z časopisu Mondo Sommerso s článkem, který krátce pojednával o jakési hře pod vodou s názvem UW Rugby. Zároveň byl přiložen německý inzerát nabízející míče pro tuto hru s návodem jak je plnit slanou vodou. S objednanými míči se k nám dostal i stručný popis hry a jakási pravidla. Z těchto podkladů jsem vytvořil první pravidla a uspořádali jsme v roce 1974 neoficiální utkání mezi družstvem ragbistů ze západoněmeckého Duisburgu, kde UW ragby mělo již velmi dobrou úroveň a družstvem z České Lípy.
S převahou zvítězili hráči z Duisburgu, kteří měli perfektně vypracovanou taktiku založenou na rychlém střídání, které umožňovalo dlouho držet a předávat míč pod vodou a tak získávali převahu. Díky tomuto setkání jsme získali první sportovní kontakty. Němečtí hráči měli pochopitelně velký zájem o to, aby se podvodní ragby rozšířilo i do zemí tehdejšího socialistického tábora a tak nám poskytli pro začátek větší počet speciálních míčů a hlavně předali mnoho zkušeností herních i organizačních. Pravidla byla definitivně upravena do souladu s mezinárodními pravidly v roce 1977 (Encyklopedie tělesné kultury, část p-ž, str. 35, nakladatelství OLYMPIA Praha, 1988).
Autority Svazarmu však tento sport v té době příliš nepodporovaly, protože byl rozšířen v zemích západní Evropy, zejména v západním Německu. Pro potápěče to však bylo atraktivní a velice efektivní zpestření tréninků a fyzické přípravy. A tak i přes vlažný přístup nadřízených svazarmovských orgánů se podvodní ragby začalo rychle rozšiřovat. K prvním klubům, kde se podvodní ragby hrálo, patřil pochopitelně klub Fakulty architektury ČVUT Praha, který v první polovině osmdesátých let byl špičce neoficiální tabulky podvodního ragby, klub potápěčů České Lípy, klub potápěčů Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích, Neptun České Budějovice, Aqua Liberec, ZO Svazarmu Český Krumlov, KSP Ústí n.L. a Aquasport Praha. V roce 1978 byl turnaj v podvodním ragby také poprvé zařazen do tradiční Velké ceny Karlových Varů.
V roce 1982 byl tento sport podpořen dalším tradičním turnajem, který založili potápěči Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích, později s názvem Pohár děkana Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích. Tam se začal tento sport rychle rozvíjet a díky velkému nadšenci Stanislavu Pazderníkovi se dostal na vysokou úroveň a od druhé poloviny osmdesátých let vedl neoficiální tabulku.
V druhé polovině osmdesátých let, s určitým oteplením politické atmosféry, došlo i ve Svazarmu k oficiálnímu uznání podvodního ragby. Uvolnily se mezinárodní sportovní kontakty a to přispělo k výraznému rozvoji tohoto sportu u nás. ÚV Svazarmu umožnil vytvoření sekce pro podvodní ragby a byla zahájena příprava reprezentačního mužstva, kterou jsem vedl já a Standa Pazderník.
Politický převrat v listopadu 1989 přinesl, podobně jako v jiných oblastech, i v tomto sportu uvolnění pro klubovou a individuální iniciativu, která se projevila na výrazném vzestupu také tohoto sportu u nás.
V červnu 1990 se konala v Duisburgu konference a školení pro mezinárodní rozhodčí pro podvodní ragby, které jsem se na pozvání zúčastnil společně s Michalem Honem.
Soutěže UWR v Čechách:
Od roku 1995 se začalo do naší ligy zapojovat také první slovenské družstvo z Bratislavy, vznikla tedy Česko – Slovenská liga podvodního ragby se šesti ligovými koly. S přibývajícími družstvy se tato liga od roku 2001 rozdělila na první a druhou. V letech 2002 a 2003 do naší ligy přijel sbírat zkušenosti také první ruský klub KSS Betta Moskva. Po letech jednání, kdy se po klubové krizi přestalo ligy pravidelně zúčastňovat jediné slovenské družstvo, se podařilo od roku 2005 rozjet Česko-Rakousko-Italskou 1. a 2. ligu podvodního ragby. Tato liga se vzhledem ke vzdáleným účastníkům (Florencie, Klagenfurt, Graz, Vídeň) hraje pouze čtyřkolově, úroveň se ale podstatně zvedla. Od roku 2007 se do této mezinárodní ligy zapojilo ještě maďarské družstvo Tizsavirág Budapešť.
V současné době se v České republice hraje 1. a 2. liga. V posledních 4 letech je tato soutěž čtyřkolová a hraje se v rámci našich mezinárodních turnajů (v rámci mezinárodních turnajů se liga nehraje již více jak 15 let), kterých se zúčastňují i týmy z jiných států. Mistry ligy za poslední roky jsou evidovány týmy PF České Budějovice, Axis České Budějovice (mužstvo skončilo s aktivní činností v roce 2008) a KP Pardubice.
Další družstva které hrají ligu seřazená dle současné výkonnosti jsou:
Triton Beroun
FA TJ ČZU Praha (vzniklo sloučení FA Praha a TJ ČZU Praha)
KSP Ústí nad Labem
Geofyzika Brno
Na mezinárodní úrovni se reprezentační mužstvo ČR zúčastňuje evropských a světových šampionátů.Výsledkově se zatím nikdy nepodařilo tomuto výběru skončit v první polovině startovního pole a vždy zatím skončilo 1. ve druhé polovině zúčastněných mužstev. Pravidelně se na prvních místech těchto šampionátů střídají mužstva ze severských zemí – Švédska, Norska, Dánska a Finska. Německé a dánské mužstvo pak doplňuje v posledních letech horní polovinu tabulky.
Na klubové úrovni se pravidelně koná mezinárodní turnaj mistrů jednotlivých zemí, Champions cup, který se od roku 2004 pravidelně pořádá v Berlíně. Některé předchozí ročníky se konaly i v jiných zemích - např. v roce 1990 a 1992 (platí pouze rok 1992, v roce 1993 pořádala Praha ME) tento turnaj hostila Praha. Tento turnaj hrají ženská i mužská družstva.
Stejně jako na mezinárodních reprezentačních turnajích i zde pravidelně vítezí družstva severských zemí. Nejúspěšnějším klubem mezi muži je Ahveniston Vesipedot z Finska s 5 vítězstvími. Nejlépe hodnocenou zemí je pak Švédsko, jehož kluby na Champions cupu zvítězily 11-krát. Z našich družstev zde nejlépe bodoval klub PF Č. Budějovice – jedno čtvrté místo, dvě pátá a dvě šestá místa.
Evropské kluby, které pravidelně startují na tomto turnaji jsou ze zemí:
Finsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Německo, ČR, Rakousko, Maďarsko (2 roky), Italie, Švýcarsko, Španělsko (6 let), Rusko a Turecko. V roce 2009 byl přihlášen dokonce i Kolumbijský mistr, ale nakonec pro značný počet zraněných a nemocných hráčů nepřiletěl. Na východ od Slovenska se podvodní rugby hraje v Rusku. Klub Betta Moskva se pravidelně zúčastňuje finské ligy a v ročníku 2009 se umístil na druhém místě. Je to tak mužstvo s velkou perspektivou do budoucích let, které s výběrem mladších hráčů vyhrává Nordic Cup (Nordic cup je soutěž pro reprezentační družstva skandinávských zemí dospělých a juniorský Nordic cup je od roku 2005 otevřen i pro ostatní země), což je soutěž, která je určena pro juniory. Objevuji se nepotvrzené zprávy, že se UWR hraje také v Turecku, avšak žádný klub se zatím na těchto soutěžích neobjevil. Reprezentační družstvo Turecka startovalo již na posledních dvou Mistrovstvích světa – muži i ženy, obě družstva startovala dokonce i v Pardubicích v roce 1996 na Středoevropském mistrovství a turecký mistr IBBSAS startoval v roce 2008 i na Champions cupu. Ve stejném roce startovalo v turecké mužské lize 12 družstev, v ženské 8 družstev. Turci mají v současné době podstatně větší členskou základnu než naše republika.
V Praze 15.2.2010
Arnošt Navrátil (s přispěním informací od Stanislava Pazderníka a Aleše Havránka)
Fotogalerie: © 2012 HDS CZ, Arnošt Navrátil – klub FA ČVUT Praha
Zdroj: http://www.potapecifa.cz/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=53:kronika-klubu&Itemid=62
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 734 119 442, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz